تبلیغات
html dir="ltr"> سینما
سینما
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
به گزارش خبرآنلاین، تام شراک رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی و جنیفر لارنس بازیگر آمریکایی سه‌شنبه عصر به وقت تهران در یک نشست مطبوعاتی در سالن ساموئل گلدوین تیه‌تر در بورلی هیلز اسامی نامزدهای 24 بخش جوایز اسکار 2012 را اعلام کردند.




در بخش اسکار بهترین فیلم 9 فیلم نامزد دریافت جایزه شده‌اند. آکادمی امسال با تغییر قوانین این بخش این امکان را ایجاد کرد که در بخش بهترین فیلم بین پنج تا 10 فیلم بخت رقابت کنند.  

«هوگو» مارتین اسکورسیزی در 11 بخش بخت دریافت جوایز اسکار 2012 را دارد و فیلم صامت و سیاه و سفید «هنرمند» به کارگردانی میشل هازاناویسیوس در 10 بخش نامزد اسکار است.

«هوگو» اولین تجربه اسکورسیزی در قالب سه‌بعدی و فیلمی خانوادگی است. داستان فیلم در پاریس دهه 1930 روی می‌دهد و درباره هوگو کاباره یک پسر بچه یتیم است که در ایستگاه قطار مونپارناس در پاریس زندگی می‌کند. برخورد تصادفی هوگو با ژرژ ملی‌یس از پیشگامان سینمای صامت به دوستی با دخترخوانده او و ماجراهایی اسرارآمیز مربوط به پدرش و یک آدم‌ماشینی می‌‌انجامد.
داستان فیلم «هنرمند» در دهه 1920 و سال‌های پیش از ورود صدا به سینما روی می‌دهد. ژان دوژاردن - که یکی از نامزدهای بخش اسکار بهترین بازیگر مرد است - در این فیلم نقش یک قهرمان فیلم‌های صامت را بازی می‌کند که با رونق گرفتن سینمای ناطق همه چیز خود را از دست می‌دهد. «هنرمند» اولین بار ماه مه پیش در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد و دوژاردن برای این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.
مرور تاریخ برگزاری جوایز اسکار نشان می‌دهد در دو سوم موارد فیلم‌هایی که بیشترین تعداد نامزدی را داشتند، در نهایت اسکار بهترین فیلم را هم دریافت کردند. تازه‌ترین نمونه «گفتار پادشاه» است که پارسال نامزد 12 جایزه اسکار شد و در نهایت چهار جایزه شامل اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد.

«جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی که به نمایندگی از ایران برای حضور در بخش فیلم خارجی‌زبان به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شده بود، جدا از نامزدی در این بخش در بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی نیز نامزد دریافت جایزه است. (اینجا

هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار 26 فوریه (دوشنبه هشتم اسفند به وقت ایران) در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار و به طور زنده از شبکه ای‌بی‌سی پخش خواهد شد. بیلی کریستال برای هشتمین بار مجری مراسم است.
فهرست نامزدهای 24 بخش هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:
بهترین فیلم: «هنرمند»، «فرزندان»، «فوق‌العاده بلند و بیش از حد نزدیک»، «کمک»، «هوگو»، «نیمه‌شب در پاریس»، «مانیبال»، «درخت زندگی»، «اسب کارزار»

بهترین بازیگر مرد: دامین بشیر، «یک زندگی بهتر» / جرج کلونی، «فرزندان» / ژان دوژاردن، «هنرمند» / گری اولدمن، «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس» / براد پیت، «مانیبال»

بهترین بازیگر زن: گلن کلوز، «آلبرت نابز» / وایولا دیویس، «کمک» / رونی مارا، «دختری با خالکوبی اژدها» / مریل استریپ، «بانوی آهنین» / میشل ویلیامز، «هفته من با مریلین»

بهترین بازیگر مرد مکمل: کنت برانا، «هفته من با مریلین» / جونا هیل، «مانیبال» / نیک نولتی، «جنگجو» / کریستوفر پلامر، «تازه‌کارها» / ماکس فون سیدو، «فوق‌العاده بلند و بیش از حد نزدیک»

بهترین بازیگر زن مکمل: بره‌نیس بژو، «هنرمند» / جسیکا چاستین، «کمک» / ملیسا مکارتی، «ساقدوش‌ها» / جنت مکتیر، «آلبرت نابز» / اوکتاویو اسپنسر، «کمک»       

بهترین کارگردانی:
میشل هازاناویسیوس، «هنرمند» / الکساندر پین، «فرزندان» / مارتین اسکورسیزی، «هوگو» / وودی آلن، «نیمه‌شب در پاریس» / ترنس مالیک، «درخت زندگی»

بهترین فیلم خارجی‌زبان: «کله‌شق»، میشائیل آر. روسکام، بلژیک / «پانویس»، جوزف سدار، رژیم صهیونیستی / «در تاریکی»، آنی‌یژکا هولاند، لهستان / «آقای لازار»، فیلیپ فالاردو، کانادا / «جدایی نادر از سیمین»، اصغر فرهادی، ایران

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «یک گربه در پاریس»، «چیکو و ریتا»، «پاندای کونگ‌فوکار 2»، «گربه چکمه‌پوش»، «رنگو»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: الکساندر پین و نت فاکسن و جیم راش، «فرزندان» / جان لوگان، «هوگو» / جرج کلونی، گرانت هسلو و بو ویلمن، «عید مارس» / استیون زیلیان، آرون سورکین و استن چروین، «مانیبال» / بریجیت اُکانر و پیتر استراگان، «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس»   

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی:
میشل هازاناویسیوس، «هنرمند» / آنی مامولو و کریستین ویگ، «ساقدوش‌ها» / جی. سی. چاندور، «
Margin Call» / وودی آلن، «نیمه‌شب در پاریس» / اصغر فرهادی، «جدایی نادر از سیمین»

بهترین فیلمبرداری:
«هنرمند»، «گیوم شیفمان / «دختری با خالکوبی اژدها»، جف کرانوث / «هوگو»، رابرت ریچاردسن / «درخت زندگی»، امانوئل لوبزکی / «اسب کارزار»، یانوش کامینسکی

بهترین تدوین: «هنرمند»، آن-سوفی بیون و میشل هازاناویسیوس / «فرزندان»، کوین تنت / «دختری با خالکوبی اژدها»، آنگوس وال و کرک بکستر / «هوگو»، تلما شونمیکر / «مانیبال»، کریستوفر تلفسن

بهترین طراحی هنری: «هنرمند»، لارنس بنت و گرگوری اس. هوپر / «هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت 2»، استیوارت کریگ و استفنی مک‌میلان / «هوگو»، دانته فرتی و فرانچسکا لو شیاوو / «نیمه‌شب در پاریس»، آن سیبل، هلن دوبروی / «اسب کارزار»، ریک کارتر، لی ساندالس

بهترین طراحی لباس: «ناشناس»، لیسی کریستی / «هنرمند»، مارک بریجز / «هوگو»، سندی پائل / «جین ایر»، مایکل اکانر / «دبلیو. ای.»، آریان فیلیپس

بهترین چهره‌پردازی: «آلبرت نابز»، مارشیال کورنویل، لین جانسن و متیو دبلیو. مانگل / «هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت 2»، نیک دادمن، آماندا نایت و لیسا تامبلین / «بانوی آهنین»، مارک کولیه و جی. روی هلاند

بهترین موسیقی: «ماجراهای تن تن»، جان ویلیامز / «هنرمند»، لودوویک بورس / «هوگو»، هوارد شور / «تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس»، آلبرتو ایگلسیاس / «اسب کارزار»، جان ویلیامز

بهترین ترانه: «ماپت‌ها»، برت مکنزی («آدم یا ماپت» / «ریو»، سرجو مندس، کارلینوس براون و سیدا گرت («
Real in Rio»)

بهترین صداگذاری: «دختری با خالکوبی اژدها»، «هوگو»، «مانیبال»، «ترانسفورمرها: تاریکی ماه»، «اسب کارزار»

بهترین تدوین صدا: «راندن»، «دختری با خالکوبی اژدها»، «هوگو»، «ترانسفورمرها: تاریکی ماه»، «اسب کارزار»

بهترین جلوه‌های تصویری: «هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت 2»، «هوگو»، «فولاد واقعی»، «ظهور سیاره میمون‌ها»، «ترانسفورمرها: تاریکی ماه»  

بهترین مستند بلند: «
Hell and Back Again»، دانفونگ دنیس و مایک لرنر / «اگر یک درخت بیفتد: داستانی از جبهه آزادی‌بخش زمین»، مارشال کاری و سام کولمن / «بهشت از دست رفت: برزخ»، جو برلینگر و بروس سینوفسکی / «پینا»، ویم وندرس / «شکست‌نخورده»، دانیل لینزی، تی. جی. مارتین و ریچ میدلماس

بهترین مستند کوتاه: «آرایشگر بیرمینگام: سرباز پیاده جنبش حقوق مدنی»، رابین فرایدی، گیل دولگین / «خدا الویس بزرگ‌تر است»، ربکا کامیسا و جولی اندرسن / «حادثه در بغداد نو»، جیمز اسپیون / «
Saving Face » ساخته دانیل یونگ، شارمین عبید-شینوی / «سونامی و شکوفه گیلاس»، لوس واکر و کایرا کارستنسن

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: «یکشنبه»، پاتریک دویون / «کتاب‌های پرنده شگفت‌انگیز آقای موریس لسمور»، ویلیام جویس / «لا لونا»، انریکو کاساروسا / «یک پیاده‌روی صبحگاهی»، گرانت ارکارد و سو گافی / «طبیعت وحشی»، آماندا فوربیس و وندی تیلبی

بهترین فیلم کوتاه زنده: «
Pantecost»، پیتر مکدانلد / «راجو»، ماکس زاهل، استفن ژیرن / «ساحل»، تری جرج / «دیوانه زمان»، اندرو باولر و ژی‌ژی کوسی / «توبا آتلانتیک»
هالیوود ریپورتر / 24 ژانویه / ترجمه: علی افتخاری
موضوع مطلب : جشنواره,
ارسال شده توسط komeil keshtgar در ساعت 01:50 ق.ظ | نظرت شما ()